Urla

Urla

  Urla

  Köken bilimi

  Urla eski İyon Klazomenai kentinin harabelerini barındırır. Güzelbahçe'nin hâlâ kullanılan eski isminde (Klizman) bu ismin izi vardır. Bizans zamanında Bryela (Tanrının Kadını - Meryemana) ismini alan bu kent sonra muhtemelen Vourla (Yunanca Sazlık) olarak anılmıştır. Urla ismi muhtemelen bu isimden kaynaklanmıştır.


  Tarihçe

  Urla'da yapılan arkeolojik araştırmalarda İskele Mahallesi'ndeki Liman tepe Höyüğünün MÖ 4000'lere kadar tarihlenebilen bir merkez olduğu ortaya çıkarılmıştır. Buluntuların en önemlilerinden birisi kent limanı olup Ege Denizi'nin bilinen en eski limanlarından biri olduğu kabul edilmektedir. Antik Klazomenai kenti de liman bölgesinde yer alır. Kent, Antik çağda özellikle zeytinyağı üretimiyle önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

  Urla, Aydın oğulları Beyliği ile 1330'lu yıllarda ilk kez Türk egemenliği ile tanışmış, 14. yüzyıl sonlarında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Urla 16. yüzyılda Ayşe Hafsa Sultan'ın Manisa'da inşa ettirdiği külliyenin gelirlerini karşılayan vakıf yapısı içinde yer almıştır. Denizli Mahallesi Camii, Kamanlı Camii, Sungurlular Camii, Hacı Turan Kapan Camii ve Fatih İbrahim Bey Camii ve Hacı Turan Şadırvanı 15. ve 16. yüzyıllarda yapılmış Türk eserleridir.


  Coğrafya

  Şehir merkezine 35 km uzaklıkta yer alır. İlçenin doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun ve Ege Denizi, kuzeyinde İzmir Körfezi ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. Yüzölçümü 727 km²'dir.[2] Otuz altı mahallesi vardır. Belediye binası Hacı isa, Urla'da konumlanmıştır. 

  Kültür

  İlçede 2015 yılından beri her yıl bahar aylarında Urla mutfağının tanıtıldığı Enginar Festivali düzenlenmektedir.

   Buna ek olarak Urla'ya bağlı Özbek Mahallesinde her yıl Mart Dokuzu Ot Bayramı yapılmaktadır.


  Turizm

  Güvendik sırtlarından Urla kıyıları ve önündeki 12 ada ile İzmir Körfezi seyredilebilmektedir. Bademler Mahallesi, tiyatrosu ve sera çiçekçiliği ile bilinmektedir. Barbaros, Özbek, Balıklı ova ve Gül bahçe Mahalleleri de turizm açısından öne çıkmaktadır.

  Urla Tatil ve Konaklama

  Genellikle günü birlik tatilcilerin tarihi eser meraklılarının sesiz sakin bir köy hayatına kaçmak isteyenlerin hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler için tercihtir. Konaklama ve tatil için kiralık köy evlerini ve villaları tercih edebilirsiniz konu hakkında detaylı bilgi tatilfeneri.com adresinde mevcuttur