Seferhisar

Seferhisar

  Seferhisar

  Ege Bölgesi’nde İzmir’in güneybatısında yer alan SEFERİHİSAR Cumhuriyet öncesinde 1884 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde, İzmir’in 30 ilçesinden birisidir. Seferihisar’ın Doğan bey ile Ürkmez beldeleri ve Beyler, Çam tepe, Düzce, Gödence, İhsaniye, Kavak dere, Orhanlı ve Turgut olmak üzere toplam 8 köyü  bulunmaktadır. Çam tepe Güzelbahçe ilçesinden 2001 yılında Seferihisar’a bağlanmıştır. Beyler, Orhanlı, Gödence, Çam tepe ve İhsaniye köyleri orman köyleridir. Kavak dere köyü ise dağınık yerleşme yapısına sahiptir. Orhanlı köyü 1979 tarihinden itibaren yeni yerleşim alanına kurulmuş, eski köyün yerinde bir mahalle kalmıştır. Evliya Çelebi’nin de dediği gibi zeytin ve üzüm temel geçim kaynakları arasındadır. 


  ÜRKMEZ: Seferihisar’a bağlı bu belde de çok güzel plajı ve rahat huzurlu ortamıyla tercih sebebi olmaktadır tatilciler arasında. Esasında gelişimini tamamladığında (belediyeye de iş düşüyor şüphesiz) ve tanıtımı da daha iyi yapıldığında şüphesiz ki daha da fazla rağbet görecektir.


  SEFERİHİSAR TARİHİ BİR YER MİDİR?: Seferihisar ilçesi topraklarında en eski yerleşim yeri TEOS olup, burasının M.Ö. 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve İonialıların bir kenti olduğu bilinmektedir. Böylece yöreye 3000 yıldan bu yana yerleşildiği söylenebilir


  SEFERİHİSAR’A NASIL GELİNİR?: İzmir’e 44km uzaklıkta olan Seferihisar’a ulaşım kolaydır. İlçeye İzmir’den düzenli dolmuş ve otobüs seferleri mevcuttur. Ayrıca özel vasıtayla gelmek’ de yaklaşık 30-40 dakika arası bir zaman alır. Bölünmüş yollar son derece rahat ve keyiflidir.


  Akarca, ticari bölge olmadığından burada işyerleri mevcut değildir, doğal olarak. Bunun için yaklaşık 5 km mesafede Seferihisar’a gidilir. Fakat Akarca’da da marketler mevcuttur halkın gıda ve benzeri ihtiyaçlarını temin edebilmesi için… Tabii ki arabası olmayanlar için de muntazam minibüs seferleri konmuştur.


  Akarca’da ev fiyatları Sığacık fiyatlarına göre oldukça daha hesaplıdır, üstelik. Örneğin 2 katlı villa tipi ve bahçeli bir ev Akarca’da yaklaşık 250,000 dolara bulunabilirken, benzer bir ev için Sığacık’ta fiyat muhtemelen yaklaşık  iki misline çıkabilir… Ev alırken yöredeki emlakçılar müşteriyi Sığacık bölgesine yönlendirmek isteyebilirler (daha pahalı ürün satabilme durumu). Bu bakımdan Seferihisar’da ev almak isteyenlerin mutlaka Akarca’yı da iyi bir şekilde dolaşmaları önemle tavsiye edilir.

  Sefer Hisar da Konaklama ve Tatil

  Zamanda yolculuk yapmak istiyorsanız Sefer hisar tarihi eserlerini ziyaret edebilirsiniz. Tarihi eserlere yakın kiralık villalarda konaklama yapabilirsiniz. Günü birlik konaklama için köy evlerini ve pansiyonları kiralayabilirsiniz detaylı bilgi için tatilfeneri.com adresinden ulaşabilirsiniz.