Manavgat

Manavgat

  Manavgat

  Manavgat Hakkında: Antalya‘nın en büyük ikinci ilçesi olan Manavgat, kuzeyi Toros Dağları ile çevrili harika bir yerleşimdir. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken ilçe, Manavgat Şelalesi ile Türkiye‘de ve hatta yurt dışında oldukça popülerdir. Plajları, eşsiz kumsalları, koyları, çay ve nehirleriyle yaz tatillerinin önemli destinasyonlarından biri olan Manavgat’ta gezip görülecek pek çok yer sizleri bekliyor!

  Ziyaret için en uygun zaman: Tipik Akdeniz ikliminin etkisi altında olan Manavgat, en popüler dönemlerini hiç şüphesiz yaz sezonunda yaşamaktadır. Zira Manavgat, bu dönemde deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir tatil merkezine dönüşmektedir. Özellikle de Haziran ve Temmuz aylarında turist akınına uğrayan ilçe, Eylül veya Mayıs gibi bahar aylarında da ziyaret edilebilir.

  Müze Kartı: Manavgat’a özel bir müze kartı bulunmamakla birlikte; Türkiye’nin birçok şehrinde geçerli olan Müze kart  ile Manavgat’ta da pek çok müzeye veya ören yerlerine indirimli ya da ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

  Havalimanı/Merkez Ulaşımı: Manavgat’a havayolu üzerinden ulaşım Antalya Havalimanı ile sağlanmaktadır. Antalya Havalimanı’ndan Manavgat’a ulaşmak için HAVAŞ, otobüs ve transfer gibi hizmetler  mevcuttur. Antalya Havalimanı’nın ulaşım olanaklarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için sitemizden konu ile ilgili bizden bilgi alabilirsiniz.

   Merkez Külliye Camii

  Burası Neresi? Manavgat’ın simgesel yapılarından biri olan Merkez Külliye Camii, mimari yapısı ve iç dekor süslemeleriyle dikkat çekiyor. 2004 yılında ibadete açılan cami, tüm Akdeniz Bölgesi için önemli bir modeli teşkil ediyor. Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzında inşa edilen Külliye Camii, bir ana kubbe, 4 yarım ay şeklinde kubbe ve 27 adet küçük kubbeden oluşuyor. Caminin kündekâri kapısı bir senelik el işçiliği ile yapılmış olup; çinilerinin büyük kısmı da yine el yapısı taş çinilerden meydana geliyor.

  Cami içerisinde, yabancı turistlerin İslam dini hakkında bilgi alabilmesi için her biri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilen; İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca, Felemenkçe ve İtalyanca gibi pek çok dilde Kur’an tercümeleri ve kaynak eserler bulunuyor. Ayrıca cami avlusunda ve içeride İslam’la ilgili 45 dakikalık bilgilendirme yapılıp; abdest alımı ve namaz kılma uygulamalı olarak gösteril

  Side Antik Kenti

  Burası Neresi? Romalıların, Bizanslıların, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü topraklar, günümüzde birçok tarihi eseri bünyesinde barındırıyor. Antalya’nın Manavgat ilçesi de tarihe tanıklık eden yerlerden biri. Manavgat’ta yer alan Side Antik Kenti’nin ortaya çıkış tarihi eski bir Anadolu medeniyeti olan Hititlere dayanıyor. Side sahili manzaralı antik kent, Apollon Tapınağı ve antik şehir kalıntıları ile özellikle gün batımında ziyaret edilmesi gereken bir yer. Bu bölgeye yakın konaklama için kiralık villa ve apart seçeneklerimiz vardır tarihin içinde konaklayabilir zamanda yolculuk yapabilirsiniz gerçekten unutulmaz bir tatil için side antik kenti sıfır noktasında kiralık villa ve apartları tercih edebilirsiniz.

  Neden Gitmeliyim? Tarih ve arkeoloji tutkunları tarafından her yıl yoğun bir şekilde ziyaret edilen Side Antik Kenti; kronolojik olarak Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. Ve bu dönemlerin her birinden kalan izleri taşımaya devam ediyor.


  Tapınak açısından oldukça zengin bir varlığa sahip olan kent içerisinde Hristiyanlığa geçmeden evvel; başta Apollon ve Athena olmak üzere Aphrodit, Ares, Asklepios, Hegaia, Kharitler, Demeter, Dionysos, Hermes gibi pek çok tanrıya inanıldığı ve çoğu tanrı için tapınakların inşa edildiği biliniyor.

  Lakin Kıbrıs Krallarının saldırıları, Arap akınları, Ceneviz, Venedik ve Rodos korsanlarının saldırıları ve Haçlı Seferleri sırasında yaşanan yağmalar sebebiyle tapınakların çoğundan geriye yalnızca birkaç kalıntı kalmış durumda.

  Kaçırmayın! Günümüzde Side Antik Kenti içinde; şehir kapısı, surlar, Zafer Takı, Nymphaeum, sütunlu caddeler, suyolu, Ticaret Agorası, Dionysos Tapınağı, Antik Tiyatro, Agora Hamamı (Side Müzesi), Vespasian Çeşmesi ve Anıtsal Kapı, bazilika, Liman Hamamı, Piskoposluk Sarayı ve Bazilikası, Athena Tapınağı, Apollon Tapınağı, Güney Bazilikası, Devlet Agorası, Büyük Hamam, Vaftizhane ve Philippus Attius Suru yer alıyor.

  Pamfilya’nın diğer antik kentlerinde olduğu gibi ana kapıdan başlayıp, iki taraflarında Korint başlıklı sütunlu portiklerin yer aldığı antik cadde boyunca uzanan Side Antik Kenti’ni mutlaka yakından görmelisiniz.

  Side Antik Tiyatrosu

  Burası Neresi? Ege ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla görmeye alıştığımız amfi tiyatrolardan biri de Manavgat’ta yer alıyor. Barok tarzdaki mimarisiyle Romalılardan kalan Side Antik Tiyatrosu; sadece Antalya’da değil, tüm Anadolu coğrafyasında görebileceğiniz ender yapılardan biri. Side Antik Kenti’nin meydanında, yarımadanın daraldığı kısmında yer alan Side Antik Tiyatrosu, toplamda 20 bin kişilik kapasiteye sahip.

  Kaçırmayın! Antik tiyatro, günümüzde birçok ünlü sanatçının, müzik gruplarının ve orkestraların, açık hava konserlerine ve çeşitli tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapıyor. Helenistik Dönem ve Roma mimarisinin izlerini taşıyan, hem Antalya’nın hem de Side’nin önemli turizm noktalarından biri olan Side Antik Tiyatrosu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz!

  Apollon Tapınağı

  Burası Neresi? Manavgat’ın Side ilçesindeki değerli tarihi yapılardan biri olan Apollon Tapınağı, Roma Barışı olarak adlandırılan dönemde inşa edilmiş iki tapınaktan biridir. Tapınağın ithaf edildiği Apollon, Side kentinin baş tanrıları arasında yer almakta olup; Yunan mitolojisinde ışığın, güzelliğin, müziğin, sanatların, güneşin, şiirin ve ateşin tanrısı olarak tasvir ediliyor. Zeus ve Leto’nun oğlu, Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollon’un başarılı bir kahin olduğu da yine mitolojiden edilen bilgiler arasında yer alıyor.


  Neden Gitmeliyim? Antik kent içinde, Bizans bazilikasının tam ortası ve antik limanın girişinde yer alan Apollon Tapınağı’nın kuruluşu, M.S. 150 yıllarına kadar dayanıyor. Tapınağın, olası bir düşman saldırısı karşısında kentin tanrılar tarafından korunduğuna dair korku vermek amacıyla yaptırıldığı düşünülüyor. Roma düzeninde ve peripteros planına uygun biçimde dikdörtgen şeklinde inşa edilen Apollon Tapınağı, özellikle üzerinde bulunan Korint başlıklı sütunlarla dikkat çekiyor.

  Görülmeye değer bir yapı olan tapınak taşlarının bir kısmı, kentin Hristiyan dinini benimsemesiyle bazilika yapımında kullanılmak üzere sökülmüştür. Lakin sökülen tüm bu taşlarla birlikte 1982-1990 yılları arasında restore edilen Tapınak hem Side hem de Manavgat turizmine kazandırılmıştır. Restorasyon çalışmaları günümüzde halen belirli aralıklara sürdürülmeye devam ediyor.

  Kaçırmayın! Apollon Tapınağı’nın konumlandığı yerde Athena Temple (Athena Tapınağı) da bulunuyor. Lakin tapınaktan geriye pek bir şey kalmadığını belirtmek gerekiyor.

  Anıtsal Çeşme (Nymphaeum)

  Burası Neresi? Roma Dönemi’nden kalma en görkemli çeşme olma özelliğine sahip olan Anıtsal Çeşme (Nymphaeum), Side Antik Kenti’nin içinde yer alıyor. Anıtsal Çeşme’nin diğer adıyla Nymphaeum, MS 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Çeşme şuan iki katlı olsa da esasen üç katlı bir yapı olduğu tahmin ediliyor.


  Neden Gitmeliyim? 20 metre yüksekliğe ve 50 metre genişliği sahip olan Nymphaeum, Roma Çeşmesi ve Dokuz Çeşmesi olarak da anılıyor. Çeşmenin su kaynağını Side Antik Kenti’nde bulunan su kemerleri oluşturuyor. Korint başlıklı sütunlar, zarif heykeller ve özgün fresklerle süslenmiş mimari açıdan oldukça estetik bir antik çeşme örneği olan Nymphaeum, kesinlikle yakından incelenmesi gereken yapılardan biri.

   Manavgat ilçe merkezinden, haftanın yedi günü, düzenli aralıklarla hareket eden Side otobüsleriyle Anıtsal Çeşme’nin bulunduğu mevki ye ulaşabilirsiniz.

   Tyche Tapınağı (Tüke Tapınağı)

  Burası Neresi? Antalya Side antik kent kazılarından yaklaşık 70 yıl kadar önce Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından bulunan Tüke (Tyche) Tapınağı, Manavgat’ta Side agorası içinde yer alıyor. Gökyüzü tanrısı Tyche’ye ithafen yaptırılan tapınağın, günümüzden yaklaşık 2 bin yıl kadar önce inşa edildiği düşünülüyor.

  Tyche’nin, insanların yaşamlarının nasıl şekilleneceğine, gökyüzündeki yıldızların nasıl hareket edeceğine yön verdiğine inanan Sidelilerin, ona olan bağlılıklarını göstermek, şükranlarını sunmak ve tapınmak adına, günümüzde, görenleri kendisine hayran bırakan bu tapınağı inşa ettikleri tahmin ediliyor.

  Neden Gitmeliyim? Side’nin Antik Çağ’dan kalma en önemli tarihi eserlerinin arasında yer alan Tüke Tapınağı, yüksekliği 2 metre olan bir platform üzerinde bulunuyor. Yuvarlak sellanın etrafını süsleyen 6,4 metre boyunda 12 sütunlu bir galeri ile çevrili olan tapınağın üzeri piramidal bir çatı ile örtülüdür. Podyumun üst kısmına, sellanın bulunduğu noktaya 9 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır.

  Podyumun üzerinde yükselen 24 yivli sütunlar, işlemeli başlıklara sahiptir ve başlıklar işlemeli kemer ile birbirine bağlanmaktadır. Yapının en dikkat çekici özelliği ise çiçeklerle ve kıvrık dal motifleriyle süslü friz aralarıdır. Frizler üzerinde ayrıca Eros olarak bilinen çıplak, kanatlı çocuk figürleriyle çeşitli yaprak ve meyvelerden oluşan figürler yer almaktadır.

  figürler orta boşluklarında ise aralarında Hermes’in de bulunduğu tanrı başlıkları bulunmaktadır. Ayrıca dört parçadan oluşan mermer kubbeler burçlardaki 12 hayvan figürü ile benzetilmektedir. Sözün kısası bu estetik harikası yapıyı Manavgat gezilecek yerler listenize sizler de kesinlikle eklemelisiniz!

   Müzeler

  Manavgat Belediyesi Kent Müzesi

  Burası Neresi? Geçmişi, gelenek ve görenekleri unutmamak, Manavgat’ın köklü tarihinden gelen değerleri yeni nesle aktarmak amacıyla kurulan Manavgat Belediyesi Kent Müzesi, 3 Ağustos 2018 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Bir yıl süren bir çalışma sonucu açılan müze, Eski Hisar Mahallesi ile Örnek Mahallesi’ni birleştiren Rauf Denktaş Yaya Köprüsü’nün altındaki 1100 metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor.


  Neden Gitmeliyim? Açık ve kapalı alanlarıyla hizmet veren Manavgat Kent Müzesi’nde, Girit Kültürü, Yörük Kültürü ve Manavgat yerli halk kültürüne dair 3 binden fazla eser sergileniyor. Müzede, kütüphane, yörük çadır bölümü, iki sinema  bölümü, zanaat bölümü, tarım bölümü, tarımsal üretim bölümü, gelenek görenek, dokuma ve müzik bölümü, yemek kültürü bölümü, Manavgat’ın doğal zenginlikleri bölümü ve müze kafe olmak üzere toplamda 14 farklı oda bulunuyor.


  Kaçırmayın! Manavgat’ın simgesi olarak nitelendirilen Kent Müzesi, hem yerli hem de yabancı turistlerin yöreye dair bilgi alabilecekleri yegane kurum olarak görülüyor. Açıldığı günden bu yana binlerce kişinin ziyaret ettiği Manavgat Belediyesi Kent Müzesi’ni sizler de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

   Ters Villa – Upside Down House

  Burası Neresi? Ters Ev konseptli müzeler, son dönemlerin en popüler müze konseptlerinin başında geliyor. Manavgat’ta da bir türevi yer alan Ters Villa – Upside Down House, 2018 yılında Sorgun beldesinde açılmıştır. Ülkemizdeki en büyük ters ev olma ayrıcalığına sahip olan Upside Down House, kısa bir sürede Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden biri olmuştur.

  Müzede, kanepelerden, buz dolabına, çamaşır makinesinden, sandalyelere, duşa kabinden, televizyon ünitesine, yatak odasından mutfak tezgahına kadar aklınıza gelebilecek her şey ters! Esasen halihazırda evin kendisi de ters! Üstelik ters duruşlarına rağmen, bütün makinelerin tıkır tıkır çalışıyor olması da hayli dikkat çekici! Çatısı yerde, kapısı havada duran Upside Down House, Türkçesiyle Ters Villa’nın ortaya çıkışına dair ilginç ve eğlenceli bir hikaye anlatılıyor.

  Bir Hikaye!

  Çok uzun zamandır çocuklarıyla birlikte bahçeli, müstakil bir villada yaşama hayali kuran ve bunun için çabalayan bir Ters ailesi varmış. Bu ailenin her işi ters gittiği için ‘Ters Ailesi’ olarak anılırlarmış. Yıllarca para biriktiren aile, sonunda kendilerine müstakil bir villa yapacak kadar birikim yapmayı başarmışlar. Villanın yapılacağı yer olarak, doğup büyükleri Antalya’nın Manavgat ilçesinde karar kılıp; buradan güzel bir arsa satın almışlar. Sonrasın evin inşası için bir müteahhit ve bir mimarla anlaşan aile, istedikleri gibi bir proje çizmesi için mimara bütün beklentilerini söylemişler.

  Bunun üzerine güzel bir proje çizen mimar hemen işe koyulmuş. Mimarın işçiliğine sonsuz güven duyan aile tüm işi ona bırakıp, yaz tatiline çıkmışlar. Evin inşası beklenenden arken bittiği için mimar Ters ailesini aramış ve onlara her şeyin hazır olduğunu, eşyaların bile yerleştirdiğini söylemiş. Müjdeli haber üzerine müthiş bir sevinç ve heyecanla evlerine doğru yola koyulan aile, evlerinin önünde mimarla buluşmuş. Lakin Ters Ailesi, evi görünce şaşkına dönmüş. Dilleri tutulmuş. Zira evin çatısı aşağıda, zemini yukarıda olup; tavanla taban yer değiştirmişti!

  Gördükleri manzara karşısında donup kalan Ters Ailesi, içeride de durumun aynı olduğunu, halıların, masaların, koltukların ve türlü eşyanın ters olduğunu görünce şaşkınlıkları daha da artmış. Mimarın böyle bir şeyi nasıl yaptığını anlayamayan Ters Ailesi sonunda işin aslını öğrenmiş. Meğerse evin inşa aşamasına geçince, mimarı zehirli bir örümcek ısırmış ve mimar bir tür örümcek adama dönüşmüş; böyle olunca, mimarın ters düz algısı değişmiş ve tepe taklak bir villa ortaya çıkmış. Sonrasında, Ters ailesi, oturamayacakları bu evi yıkmak yerine, müzeye çevirmeye karar verip; adını da Ters Villa koymuşlar.

  Kaçırmayın! Ters Villa ziyaretinizde yanınıza telefon ya da fotoğraf makinesi almayı unutmayın! Çünkü hayli tuhaf manzaralarla karşılaşacağınız bu evde ilginç ve heyecan verici fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Velhasıl Ters Villa’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

   Özel Yörük Müzesi

  Burası Neresi? Manavgat’ın Side ilçesinin 11 kilometre güneybatısında, Evren Mahallesi, Küme Evleri mevkiinde yer alan Özel Yörük Müzesi, Antalya’nın önemli kültürel değeri olan Yörük kültürünü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak ve turistlere tanıtmak amacıyla hizmet veriyor. Yörük kültürünü, geleneklerini, örf ve adetlerini birbirinden özel parçalarla yansıtan Özel Yörük Müzesi; açık hava sergi alanı, iki kapalı sergi galerisi, üç Yörük çadırı, bir konferans salonu, bir eser deposu ve bir atölye ile birlikte 4 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor.

  Neden Gitmeliyim? Özel Yörük Müzesi, Yörük kültürünün, örf ve adetlerinin izlerini taşıyan 1000’e yakın etnoğrafik nitelikteki esere ev sahipliği yapıyor. Müzede, Yörüklerde Sosyal Hayat, Hayvancılık, Tarım, Dokumacılık ve El Sanatları gibi uğraşlar ve mutfak kültürü gibi unsurlar başarılı bir şekilde yansıtılıyor. Ziyaretçilerin en dikkatini çeken parçalar ise tarım işlerinde kullanılan aletler oluyor.

  Ayrıca müzenin açık hava sergi alanında 3 farklı tipte Yörük çadırı bulunuyor. Bunun yanı sıra yine müze bahçesinde, açık hava sergisini daha anlaşılır kılmak için heykeller ve cansız mankenlerle yapılan çeşitli canlandırmalar yer alıyor. Özel Yörük Müzesi, yerel halktan gelen her türlü eser bağışını kabul ettiği için sergi alanını her yıl daha da genişletiyor

  Side

  Burası Neresi? Manavgat ilçesine bağlı popüler bir tatil beldesi olan Side, Antalya’da yaz tatili için en sıklıkla tercih edilen yerlerin başında geliyor. Zira normal şartlarda 14.115 nüfusa sahip olan Side’de bu oran yaz sezonu boyunca ikiye ve hatta üçe katlanıyor. Side, yaz turizmindeki değerinin yanı sıra, dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak, tarih, kültür ve arkeolojik bakımdan zengin bir çeşitliliği içerisinde barındırıyor. Dolayısıyla Manavgat’ın en renkli yerlerinden birinin Side olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Neden Gitmeliyim? Gezip görülecek pek çok noktaya ev sahipliği yapan Side’yi gezmek için 2 gün yeterli olacaktır. Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Side Limanı ve Vespasianus Çeşmesi gibi birbirinden güzel pek çok turistik yerle ve de Side ile ilgili daha fazla bilgi almak için ”Side Tarihi Yerler | 16 Eşsiz Tarihi Yer ve Side’de Gezilecek Yerler Listesi: En Güzel 36 Yeri Keşfet!” başlıklı yazılarımızı mutlaka okuyun!

  ”Peki, Side’ye ne zaman gitmeliyim?” diye merak ediyorsanız: Bu şirin beldeyi ziyaret için en uygun zaman kuşkusuz yaz mevsimidir. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında yoğun turist akınına uğrayan beldeyi, Eylül veya Mayıs gibi bahar aylarında da ziyaret edebilirsiniz. Konaklamayı düşünürseniz, beldede bulunan otel, pansiyon, apart otel, bungalov ve kamping gibi konaklama tesislerinden yararlanabilirsiniz.

  Kaçırmayın! Side’ye gelmişken yöresel lezzetlerin tadına bakmadan dönmek olmaz! Zeytinyağlılar, salatalar, sebze yemekleri, ot kavurmaları ve deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu Side mutfağına bayılacağınızdan emin olabilirsiniz. Antalya’nın Yöresel Yemekleri | 20 den fazla geleneksek Lezzet başlıklı içeriğimiz, Side mutfağı hakkında da ipucu almanızı ve fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

  Boğaz Plaj

  Burası Neresi? Manavgat Çayı ile Akdeniz’in muhteşem buluşmasına tanıklık etmek istiyorsanız kesinlikle Boğaz Plajı’nı ziyaret etmelisiniz. Mavinin bir renkten daha fazlası olduğunu keşfedeceğiniz plaj, düşünülenin aksine oldukça sakin. Yerleşim alanından uzak olan plajın yakınlarında yer alan alabalık restoranları, yemek için ideal adreslerden.

  Neden Gitmeliyim? İncecik kumuyla 3 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Boğaz Beach’te, denizin, kumun ve güneşin tadını doyasıya çıkaracaksınız! Ayrıca gelmişken plajın yakınlarında bulunan Side Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Keyifli ve dinlendirici vakit geçirebileceğiniz Boğaz Plajı’nı, Manavgat’ta gezilecek yerler listenize sizler de mutlaka ekleyin!

   Çam içi Halk Plajı

  Burası Neresi? Manavgat Sorgun mevkiinde yer alan, Sorgun Çam içi Halk plajı, bir süredir kullanıma kapalı olsa da sonrasında açılarak gözde plajlardan biri olmayı başarmıştır. İçerisinde, iki adet tuvalet, iki adet soyunma kabini ve dört adet duşa kabinin bulunduğu Çam içi Halk Plajı, Sorgun’daki birkaç kaliteli plajdan biri olarak dikkat çekiyor. Antalya’daki mavi bayraklı plajlardan biri olan Çam içi Plajı, Sorgun ormanları ile Akdeniz’in mavi sularının birleştiği noktada yer almakta olup; muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.


  Neden Gitmeliyim? Çam içi Halk Plajı, tertemiz denizi ve korunaklı yapısıyla hemen hemen her sezon mavi bayrak unvanını almayı başarıyor. Dolayısıyla Manavgat’ta deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarmak için Çam içi Halk Plajı’nı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz

   Side Demirhan Hamam

  Burası Neresi? Manavgat’ta 2012 yılından beri hizmet vermeye devam eden Side Demirhan Hamam, adından da anlaşılacağı üzere ilçe merkezinin 5 kilometre güneybatısında, Side beldesinde yer alıyor. Spa, masaj ve sauna gibi imkanlara sahip olan Demirhan Hamam’da dinlendirici bir gün geçirebilir, Türk hamamı geleneğini tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

  Neden Gitmeliyim? Nitelikli bir dinlence ve sağlık merkezi olan Demirhan Hamam’da; 2 adet sauna, 2 adet hamam, 2 adet Vitamin Bar, Buhar odası, Jakuzi, Kese + Köpük Masajı, Tuz terapi odası, Kozmetik, Yüzme havuzu ve sağlık bakanlığının yeni yönetmeliğine uygun olarak tasarlanmış tek kişilik masaj odaları bulunuyor. Ayrıca misafirlere, hamam binasına ulaşımda rahatlık ve kolaylık sağlamak için transfer hizmeti veriliyor.

  Kaçırmayın! Side Demirhan Hamam’da, kese, köpük masajı ve deniz tuzu İle kese; Kozmetik salonunda cilt bakımı ve güzellik, manikür, pedikür ve vücut bakımı uygulamaları yapılıyor. Masaj ise isteğe göre Klasik Masaj, Medikal Masaj, Aroma Terapi Masajı, Ayurveda, Çikolata Masajı, Çocuk Masajı, Lenf Drenaj Masajı, Selülit Masajı, Taş Masajı, Thai Masajı şeklinde yapılabiliyor.

  *Doğal Güzellikler

  – Şelaleler

   Manavgat Şelalesi

  manavgat şelalesi


  Burası Neresi? Manavgat Nehri’nin 5-6 metre yükseklikteki falezlerden dökülerek oluşturduğu Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin doğa harikası yerlerinin başında geliyor. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen şelale, Antalya’nın göz bebeği olarak fazlasıyla popüler! Manavgat Şelalesi, görselde de gördüğünüz muazzam manzaranın yanı sıra doğanın tadını çıkarmak isteyenler için ideal olan yemyeşil ve de oldukça geniş bir tesise ev sahipliği yapıyor.

  Neden Gitmeliyim? Manavgat denince akla ilk gelen yerlerden biri meşhur Manavgat Şelalesi… Manavgat Nehri üzerinde yer alan şelale, huzur içinde zaman geçirmek isteyenler için ideal bir yer. Öyle ki şelalenin yakınında bulunan mesire alanında vakit geçirebilir, şelale manzarasına sahip restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

  Doğayla uyumlu bir şekilde inşa edilmiş olan tesiste kafe, restoran, satış üniteleri, dinlenme yerleri, büfe, tuvaletler ve seyir terasları gibi bir dizi hizmet alanı bulunuyor. Antalya’da haftasonu aktivitesi için sıklıkla tercih edilen Manavgat Şelalesi’nde; rafting ve kano gibi su sporları gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca şelale çevresindeki doğa içinde trekking, jeep safari, bisiklet turu ve at binme gibi aktiviteler de yapılabiliyor.

  Kaçırmayın! Manavgat Şelalesi civarında; pansiyon, apart otel, motel, hostel, kamping ve otel gibi birçok konaklama tesisi bulunuyor. Şelaleye ulaşımda Manavgat ilçe merkezinden düzenli aralıklarla minibüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca Alanya, Belek ve Kemer gibi tatil beldelerinden de Manavgat Şelalesi’ne transferlerle ulaşım hizmeti veriliyor.

  – Göller

  15. Oymapınar Gölü

  Burası Neresi? Manavgat’ta doğal güzellikler bitmiyor! Manavgat Çayı üzerinde kurulu iki barajdan biri olan Oymapınar Gölü, diğer adıyla Oymapınar Barajı, Elektrik üretimi amacıyla 1984 yılında hizmete açılmış bir barajdır. Heybetli ve etkileyici bir görüntüye sahip olan Oymapınar Barajı, 185 metre yüksekliğiyle muhteşem bir manzara oluşturmaktadır.

  Baraj gölüne ulaşım ise Oymapınar Barajına gelindiğinde barajın sağ tarafında bulunan yol takip edilerek sağlanmaktadır. Yukarı doğru çıkıldığında dağa oyulmuş bir tünelle karşılaşılır ve bu tünelden devam edilir. Tünelin sonunda ise baraj gölünü ve gövdesini seyredebileceğiniz bir seyir terası bulunmaktadır.

  Neden Gitmeliyim? Turkuaza yakın renkteki göl ve ona eşlik eden yemyeşil doğayı görünce bu manzaraya hayran kalacaksınız! Oymapınar Barajı’nın ardında saklı bir cennet konumundaki Oymapınar Gölü’nde rafting yapabilir, tekne turlarına katılıp bu güzelliğin bir parçası olabilirsiniz.

   Titreyen göl

  Burası Neresi? Manavgat’ın Sorgun beldesinde yer alan ve Manavgat Nehri’nin bir kolu olan Titreyen göl, Manavgat’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri! Titreyen göl, 3 bin metrekarelik alana yayılan geniş bir alana yayılıp; 220 tesis ve 18 bin yatak kapasiteli konaklama alanına ev sahipliği yapıyor. Kuşların mesken tuttuğu göl, birbirinden ilginç birçok kuş türüne yaşam alanı oluyor. Bundan ötürü Titreyen göl’ün Türkiye’de kuş gözlemciliği için en ideal yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.


  Neden Gitmeliyim? Titreyen göl, yeşili ve maviyi birleştiren manzarası ve mis gibi tertemiz doğasıyla Antalya’nın en çok turist çeken noktaları arasında yer alıyor. Doğayla baş başa vakit geçirip göl manzarasına karşı huzurlu ve dingin anlar yaşamak için Titreyen göl’ü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.


  Peki, neden Titreyen göl  Gerçekten de insanlara titreme hissi veren gölün oluşumuyla ilgili halk arasında oldukça ilginç bir efsane anlatılıyor. Kulaktan kulağa dolaşıp yayılan bu efsane, özellikle turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Efsaneyi merak edenler için aynen nakledilmiştir:


  Titreyen göl Efsanesi:  civarında yaşayan yaşlı bir balıkçı, her gün göle gelerek burada yaşayan kuşları ve ördekleri beslermiş. Fakat bir gün bazı avcıların gölde yaşayan ördekleri ve kuşları avladığını görünce çok üzülmüş ve bunu önlemek istemiş. Yaşlı balıkçı avcılarla konuşmaya çalışmış lakin onu dinlemeyen bu avcılar kuşları avlamaya devam edip; bir de üstüne yaşlı amcayı itip kakıp hırpalamaya başlamışlar.

  Bu olayı fark eden kuşların hepsi birden kanatlarını çırpmaya başlamış ve büyük bir hortum oluşturmuşlar. Hortumu gören avcıların hepsi kaçmaya başlamış. Sonrasında hortumun da etkisiyle göl sürekli titremeye başlamış. Yöredeki halka göre kuşlar o gün yaşananlardan sonra sürekli ağladıkları için göl titrer dururmuş. Böylece göl, Titreyen göl adıyla anılmaya başlanmış.

  Manavgat Barajı

  Burası Neresi? Manavgat Çayı üzerinde yer alan Manavgat Barajı, elektrik enerjisi üretimi amacıyla 1986-1987 yılları arasında inşa edilmiştir. Barajın oluşturduğu göl, gerçekten görülmeye değer bir manzaraya sahiptir. Gölün rengi Oymapınar Gölü’ne göre daha yeşildir. Manavgat Barajı’nda yüzmek kesinlikle yasaktır.

  Neden Gitmeliyim? Bunun dışında gölde olta balıkçılığı gibi aktiviteler yapılıp; tekne ve kano turları düzenlenmektedir. Manavgat Baraj Gölü çevresinde, piknik alanları, restoranlar ve kafeler bulunmakta olup; gölün her iki tarafında da trekking gibi doğa sporlarına uygun ormanlık alanlar ve kampingler yer almaktadır. Manavgat İlçe merkezine yaklaşık 12 kilometre mesafede yer alan Manavgat Barajı’na, minibüs veya özel araç gibi vasıtalarla ulaşmanız mümkündür.

  – Kanyonlar

  Yeşil Kanyon

  Burası Neresi? Oymapınar Barajı’nın kaya adacıklarının arkasındaki kısım Yeşil Kanyon olarak adlandırılıyor. Tekne turlarının popüler adreslerinden biri olan Yeşil Kanyon, Manavgat’ın en görülesi yerlerinden birini teşkil ediyor. Yeşil Kanyonu görmek için tekne turlarına mutlaka katılmalısınız.

  Neden Gitmeliyim? Yeşil Kanyon’u yakından görmek için katılacağınız tekne turlarıyla yaklaşık 17 kilometrelik bir kanyon yolcuğuna çıkabilir, yemyeşil gölün üzerinde, harika bir doğa manzarası eşliğinde, muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca tekne turları esnasında verilen yüzme molalarıyla turkuaz rengi suyun içinde yüzebilir, yanınıza şnorkel ve deniz gözlüğü almanız halinde su altındaki berrak canlılığı görebilirsiniz.

  Tazı Kanyonu

  Burası Neresi? Tazı Kanyonu, Manavgat ile Isparta’nın Sütçüler ilçesi arasında konumlanan Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Milli parkın kuzey bölümünde, Gaziler Köyü mezarlığına yakın bir noktada bulunan Tazı Kanyonu’nun,doğa yürüyüş grupları tarafından tesadüfen keşfedildiği söyleniyor.


  Neden Gitmeliyim? Rafting başta olmak üzere trekking, tırmanış gibi birçok doğa sporu için her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın 10 kilometre kuzeyinde yer alan Tazı Kanyonu, keşfedildiği günden bu yana gruplar halinde yürüyüşlerinin ve düğün fotoğrafı çekimlerinin en popüler adresleri arasında başı çekiyor.


  İskandinav ülkelerinin fiyortlarına göre çok daha muhteşem bir manzaraya sahip olan Tazı Kanyonu’na, yaz sezonu boyunca turizm şirketleri, oteller, doğa grupları ve bireysel geziler düzenleniyor. Maksimum 50 kişinin aynı anda sığabileceği kanyonun bazen 300 kişiyi birden ağırladığı oluyor. 

  Dikkat! Tazı Kanyonu 200 metrelik müthiş bir uçurumun tepesinde yer aldığı için herhangi bir düşme tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekiyor. Zira bölgede henüz yeterli derecede koruma önlemi alınmış değil. Tazı Kanyonu’nda gerçekleştirilen en popüler aktivite ise hiç şüphesiz uçurum kenarında fotoğraf çektirmek oluyor. 

  Ahmetler Kanyonu

  Burası Neresi? Akseki ilçesinden başlayıp, Manavgat ilçesine devam eden Karpuz Çayı’nın içinden geçtiği Ahmetler Kanyonu, adını yüzlerce yıl önce, üç çoban tarafından kurulan Ahmetler adındaki bir Türkmen köyünden alıyor. Toroslar’dan gelen soğuk sularla beslenen Karpuz Çayı’nın süzüldüğü kanyon yaklaşık 11 kilometrelik uzunluğa sahip olup; Taşlıca Köyü, Yurt İçi Mahallesi sınırlarında son buluyor.

  Neden Gitmeliyim? Yüksek kayalıklar ile ayrılmış olan kanyon, yüksekliği yer yer 400 metreyi bulan dar geçitlerden oluşuyor. Fazla güneş almayan Ahmetler Kanyonu, özellikle yaz aylarında serinlemek için fazlasıyla ideal! Ayrıca yüksek duvarları, çağlayanları, düdenleri ve sifonlarıyla nefes kesen bir manzaraya sahip olan kanyonda, trekking, doğa yürüyüşü ve yüzme gibi sportif aktivitelerle piknik ve kamp gibi hafta sonu etkinlikleri gerçekleştirilebiliyor. Gerçek anlamda bir doğa harikası olan Ahmetler Kanyonu, Manavgat’ta gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmeli!

  Köprülü Kanyon Milli Parkı

  Burası Neresi? Türkiye’nin en ünlü rafting merkezlerinden biri olan Köprülü Kanyon, Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayıp, Antalya Serik’in güneyinden Akdeniz’e dökülen uzun bir nehirden oluşuyor. Nehrin etrafındaki yeşil alan ise Köprülü Kanyon Milli Parkı olarak adlandırılıyor. Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya il merkezinin 80 kilometre kuzeydoğusunda, Manavgat’ın 66 kilometre kuzeybatısında yer alıyor.

  Nehirde bulunan iki farklı tarihi köprü nedeniyle Köprülü adını alan kanyon, 14 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun kanyonu unvanına sahip. 1973 yılında milli park statüsüne alınan Köprülü Kanyon Milli Parkı, toplamda 366.140 dekarlık bir alana yayılıyor. Ayrıca söz konusu park alanı içerisinde Akdeniz’in en büyük doğal servi ormanı bulunuyor.

  Neden Gitmeliyim? Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda, nehir boyunca; Roma Devri’ne ait köprüler, su kemerleri, kaleler ve tarihi yollar gibi bir dizi tarihi yapı sıralanıyor. Bu yapılar arasında: ‘‘Selge antik kent tiyatrosu ve agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçlar, su kemerleri, Köprüçay ve Koca Çay nehri üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm köprüleriyle birlikte; Selge’yi Pamfilya’nın sahil şehirlerine bağlayan taş kaplamalı tarihi yol’’ yer alıyor.

  Ayrıca halk arasında Şeytan Kayaları veya Adam Kayaları olarak anılan doğal kaya oluşumu da milli park içerisinde görülmeye değer doğa harikaları arasında dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra park içerisinde; seyir terasları, nehirde yüzebilecek alanları, mangal ve piknik üniteleriyle Büğlüm Köprü Günübirlik Piknik Alanı bulunuyor.

  Kaçırmayın! Debisi yüksek nehirlerde, Raft adı verilen botlarla yapılan ve adrenalin dolu bir su sporu olan rafting deneyimini en iyi yaşayabileceğiniz yer olan Köprülü Kanyon’da trekking, Jeep safari, at binme, kaya tırmanışı ve bisiklet turu gibi aktiviteler de gerçekleştirilebiliyor. Kanyonu güzel kılan etkenlerden biri de sahip olduğu Köprüçay Irmağı. Rafting yapmanın mümkün olduğu Köprüçay Irmağı civarında, konaklama hizmeti de veriliyor.

  Manavgat Belediyesi Mesire Alanı

  Burası Neresi? Side’nin Yemişli mevkiinde yer alan Manavgat Belediyesi Mesire Alanı,  2017’de halkın hizmetine açılmıştır. Piknik alanı toplam 33 bin metre karelik geniş bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Manavgat’ta özellikle hafta sonları, piknik ve mangal gibi etkinlikler için ideal bir seçenek olan mesire alanında yok yok, diyebiliriz!

  Neden Gitmeliyim? 25 bin metrekaresi tamamen çim ve yeşil alandan oluşan Manavgat Belediyesi Mesire Alanı’nda; 7 kademeli yapay kayadan tasarlanan su gösterisi havuzu, iki adet büfe, 6 bin 200 metrekarelik alanda yürüyüş yolu, 950 metrekarelik ahşap yürüyüş yolu, 51 araçlık otopark, 36’sı mangallı olmak suretiyle 72 adet kamelyaya bulunuyor.

  Bunların yanı sıra; 3 adet çeşme, 2 adet seyir terası ve 2 adet teleskop, 10 adet bank ve bir giriş kontrol binası da yine piknik alanında bulunan hizmet noktaları arasında yer alıyor. Manavgat Belediyesi Mesire Alanı, özellikle, çocuklu ailelerin keyifli bir hafta sonu geçirmek için tercih edebilecekleri güvenilir, korunaklı ve aynı zamanda yemyeşil harika bir yer!


  *Alternatif/Eğlenceli Yerler

  – Ekstrem Parklar

  23. Adventure Park Manavgat (Macera Parkı)

  Adventure Park Manavgat

  Burası Neresi? Manavgat’ın Oymapınar Mahallesi’nde bulunan Adventure Park, ilçenin en popüler noktalarının başında geliyor. Zira Adventure Park’ı yıl içerisinde, yerli ve yabancı yaklaşık 5 bin turist ziyaret ediyor. Farklı nitelikte 44 ayrı bölümden oluşan Adventure Park, Oymapınar Baraj gölünün kıyısında, 40 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor.


  Neden Gitmeliyim? Macera tutkunlarının akın ettiği parkta, çam ağaçlarına tırmanarak ağaçlar arasına gerilen halatlarda dolaşma, iki ağaç arasında kurulan ipte 140 metre kayma gibi aktiviteler gerçekleştiriliyor. Çam ağaçları arasında halat, zincir veya tahta köprüler üzerinde yürüyüş yapma ve ipe tırmanma da Adventure Park’ta gerçekleştirebileceğiniz en eğlenceli ve en adrenalin dolu aktivitelerden sadece birkaçı… Zira parktaki macera parkurun tamamlanması 2,5 saati bulunuyor.

  *Çocuklar İçin Uygun Yerler

  Antalya Discovery Park

  Burası Neresi? Manavgat’ta 50 dönümlük geniş bir alan üzerinde yer alan Antalya Discovery Park, canlıların yaşamlarını sürdürebilecekleri bir rehabilitasyon (iyileştirme) merkezi olarak hizmet veriyor. Yaşadığı duyusal veya fiziksel kayıplar nedeniyle doğada yaşaması mümkün olmayan hayvanlara yuva olan bu park, hem bu canlıların her birinin tedavi edilmesini hem de çocukların hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor.


  Turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri Discovery Park, belgesel tadında eğlenceli ve eğitici anlar geçirmeniz için ideal! Antalya Discovery Park içerisinde, farklı niteliklerde pek çok alan bulunuyor. Bu alanlar ve hizmetler:


  Sinema Salonu (60 kişilik)

  Su Gösterileri Merkezi (120 kişilik)

  Timsah Parkı

  Akvaryum

  Terrarium

  Restoran

  Sıcak havalar için üzeri bitkilerle örtülü ve özel serinletici  su sistemli yürüyüş yolları.

  Günde 3 defa hizmet veren çocukların tüm parkı dolaşabileceği çocuk treni ve tren hakkında detaylı bilgiyi görevli personelden alabilirsiniz.

  Neden Gitmeliyim? Antalya Discovery Park, yalnızca çocuklara değil; yetişkinlere de hitap eden nitelikli bir eğlence parkı olarak fazlasıyla popüler. Öyle ki park içinde; Akvaryum, Kuş Cenneti, vahşi doğanın merak uyandıran türlerine ev sahipliği yapan vahşi doğa  Park, gerçek boyutlarda robot dinozorların sergilendiği Dino Park, doğa tarihini içeren bir açık müze, timsahların günlük hayatını yakından gözlemleyebileceğiniz Timsah Parkı, Yunus ve Fok balıklarının gösterilerini içeren Su Şovu gibi alanlar bulunuyor.

  Ayrıca sürüngenler, böcekler, eklem bacaklılar ve bazı bitki türlerinin bulunduğu Teraryum bölümü ile çocuk ve yetişkinler için ayrı seans ve belgeselleri arşivinde bulunduran sinema salonunu da mutlaka görmelisiniz.

  Burası Neresi? Manavgat’taki en büyük aquaparklar dan biri olan Aquajoy Su Parkı, 2019 yılından beri hizmet veren bir eğlence merkezidir. Aqua joy, konum olarak Sorgun Mahallesi’nde Side’nin yaklaşık 7 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Manavgat’ta çocuklarınızla gidebileceğiniz yegane yerlerden biri olan Aquajoy’da birbirinden modern ve eğlenceli dolu su kaydırakları sizleri bekliyor.

  Neden Gitmeliyim? İçinde birçok su kaydırağı bulunan Aquajoy Su Parkı’nın en popüler kaydırağı kuşkusuz KING KOBRA oluyor. ‘Kaydırakların Kralı’ olarak nitelendirilen King Kobra, kendi alanında ödül almış bir kaydırak. Bunun dışında çocuklara özel tasarlanmış korsan temalı AQUATOWER, sahip olduğu su oyuncakları, kaydıraklar ve su oyunlarıyla miniklerin güvenli bir şekilde, eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor.

  Bunun yanı sıra 200 metre uzunluğundaki Uphill Navigatour adlı su kaydırağı ile uzun süreli kaydırak keyfi yaşanabiliyor. Aquajoy Su Parkı içerisinde ayrıca, market, restoran ve bar gibi bir dizi hizmet noktası bulunuyor. Bundan dolayı içeriye yiyecek ve içecek ile girilmesine kesinlikle izin verilmiyor.

  Turan Prince Aquapark

  Burası Neresi? Turan Prince World Hotel bünyesinde hizmet veren ve Türkiye’nin en kapsamlı su parklarından biri olan Turan Prince Aquapark, Manavgat’ta Kızılağaç mevkiinde yer alıyor. İçinde çeşit çeşit, rengarenk bir dizi su kaydırağı bulunan Turan Prince, özellikle çocukların fazlasıyla ilgisini çekiyor. Bundan dolayı da çocuklu ailelerin Manavgat’ta hafta sonu etkinliklerinin en popüler adreslerinden biri oluyor.

  Aktur Lunapark Manavgat

  Burası Neresi? Manisa, Aydın, Balıkesir ve Konya gibi şehirlerde de şubesi bulunan Aktur Lunapark, 1997 yılından itibaren Manavgat’ta, kişilik aile çay bahçesi ve 40’tan fazla eğlence ünitesiyle birlikte hizmet vermeye devam ediyor. Aktur Lunapark, içerisinde bulunan karnaval oyunları, kostümlü fotoğraf kabinleri, yetişkinler ve çocuklar için ayrı tasarlanmış olan oyuncak üniteleri gibi bir dizi eğlence noktasına ev sahipliği yapıyor.  bu harika parkın çocuklar için tam bir cennet olduğu  bir gerçektir

  Neden Gitmeliyim? Aktur Lunapark’ta; ailelere, yetişkinlere ve çocuklara hitap eden üç farklı aktivite alanı bulunuyor. Çocuklar için özel tasarlanmış; Trambolin, Tren, Top Havuzu, Mini Maxy, Salto, Küçük Kanguru, Küçük Sekolin, Köpekbalığı, Kule, Katlı Konvoy, Dondolino, Çocuk gondol, Atlıkarınca ve Çarpışan arabalar gibi pek çok eğlenceli oyuncak siz değerli aileleri bekliyor.

  *Tarihi Yerler

  Manavgat’ın tarihi açıdan oldukça zengin ve köklü bir yerleşim. Zira Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak Roma’dan Bizans’a Osmanlı’dan Likya’ya, Antik Çağ’dan Pers İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyetin yaşamış olduğu Side Antik Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Yukarıda da bahsettiğim Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Anıtsal Çeşme gibi hem simgesel hem de kültürel pek çok yapıya ev sahipliği yapan Manavgat’ın tarihi yerleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın: Manavgat Tarihi Yerler | Tarih Kokan 9 Durak

  Belek

  Burası Neresi? Türkiye’nin turizm cennetlerinden biri olan Belek, Antalya şehir merkezine 40 kilometre mesafede, Serik ilçesinde yer alıyor. Şehre uzak olan belde, özellikle son yıllarda daha sessiz ve sakin bir yaz tatil yapmak isteyen turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bunun yanı sıra modern ve her bütçeye uygun konaklama tesislerinden sınırsız alışveriş imkanlarına, sayısız yeme içme ve eğlence mekanından uçsuz bucaksız golf tesislerine kadar pek çok imkana sahip olan Belek, her zevkten ve renkten tatilciye sıra dışı bir tatil fırsatı sunuyor. Manavgat’a da oldukça yakın olan Belek ile Manavgat ilçe merkezi arasında yalnızca 46 kilometre mesafe bulunuyor. Yolculuk ise sadece 45 dakika sürüyor.


  Neden Gitmeliyim? Belek denince akla ilk profesyonel golf tesisleri ve ultra lüks oteller gelse de belde aslında kumsalı ve denizi de bir o kadar popüler! Belek, aynı zamanda tarihi geçmişiyle de merak uyandıran bir yerleşimdir. Antik çağlardan kalma Aspendos Tiyatrosu başta olmak üzere Perge ve Dinler Bahçesi gibi kültürel yapılara; Kurşunlu ve Düden şelaleleri gibi doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Belek’te gezip görülmesi gereken pek çok yer sizleri bekliyor. Bu yerlerle ve daha fazlasıyla ilgili bilgi almak için Belek Tarihi Yerler | En Etkileyici 8 Tarihi Yer ve Belek’te Gezilecek Yerler Listesi | Efsanevi 31 Farklı Rota başlıklı yazılarımızı kesinlikle okumalısınız!

  Kaçırmayın! Kemer’de konaklamayı düşünürseniz kiralık villa , otel, pansiyon, apart, butik otel ve kamping gibi pek çok seçeneğiniz mevcut. Gelmişken Akdeniz mutfağının en güzel örneklerini görebileceğiniz Kemer’in yöresel lezzetlerinin tadına bakmayı unutmayın!

  *Manavgat Gece Hayatı

  Antalya’da gece hayatının en renkli ve en canlı yaşandığı ilçeler arasında yer alan Manavgat’ta canlı müzikten, meyhaneye, gece kulübünden, sakin ve salaş barlara kadar pek çok eğlence seçeneği sizleri bekliyor. Sizlere rehberlik etmek amacıyla bu mekanlarla ilgili detaylı bilgileri içeren ayrıntılı bir yazı, şuan hazırlanma aşamasında… Manavgat Gece Hayatı rehberimizi çok yakında burada olacak; beklemede kalın!

  *Manavgat’ta Alışveriş

  Manavgat’ta alışveriş için ihtiyacınız olan her bilgiye ulaşabileceğiniz bir yazı sizler için şuan hazırlanma aşamasında. Manavgat Alışveriş Rehberi başlığında yayınlanacak olan içeriğimiz çok yakında burada, sizlerle olacak! Yalnızca beklemede kalın…


  *Manavgat’ta Yapılacak Şeyler

  – Tekne Ve Dalış Turları

  Side Tüplü Dalış Turu

  Side Yunus Adası Tekne Gezisi

  Gece Tekne Turu

   Altınbeşik Mağarası Turu

  Oymapınar Tekne Turu

  Yeşil Göl Otobüsü ve Tekne Turu

  Manavgat: Öğle Yemeği Dolphin Island Tekne Turu

  – Günübirlik Turlar

  Aquapark Turu

  Jeep Safari Turu

  Side Hamam Turu

  Rafting Turu

  Antalya’dan Aspendos, Perge ve Side’ye Özel Günlük Gezi

  Manavgat: Ormana Köyü ve Altınbeşik Mağarasına Ziyaret

  Manavgat: Köprülü Kanyon Köprü çay ırmağında Büyük Rafting heyecanı

  Manavgat Side’den Alanya Şehir Turu

  Manavgat Side’den Tam Günlük Pamukkale ve Hierapolis Turu

  Antalya’dan Perge, Side, Aspendos ve Şelaleler Rehberli Tur

  Manavgat Quad Safari: Toroslarda Macera Dolu 4×4 ATV Offroad Quad Turu

  İki Günlük Side Kapadokya Gezisi

  Side: Rehberli Pamukkale ve Salda Gölü Turu