Kemer

Kemer

  Kemer

  Kemer, Akdeniz kıyısında, Antalya'ya 40 kilometre uzaklıkta olan bir ilçesidir. 1980'li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Önce köy sonra kasaba olduktan sonra 13 Eylül 1991 yılında da ilçe statüsünü kazanmıştır.

  Kemer ilçesi tarihinin M.Ö. 690 yılına kadar uzandığı bilinmektedir. Kemer merkezine 15 Km. mesafede bulunan Phaselis antik kenti M.Ö. 690 yılında I. Oleios tarafından kurulmuştur. Şehir sürekli el değiştirmekle birlikte tarihte önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Şehrin kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.

      İlçe merkezine yaklaşık 25 km. uzaklıkta bulunan Olympos antik şehri ise M.Ö. II. yüzyılda kurulmuştur. M.Ö 78 yılında Romalıların eline geçen şehir ile ilgili hala kazı çalışmaları sürmektedir. Yine Gedelma kalesi Romalılar döneminden günümüze kadar ulaşmıştır.

      İlçe merkezinde bulunan İdropolis kalıntıları da M.S. III yüzyıldan itibaren Kemerin önemli denizcilik ve ticaret merkezi olduğunu göstermektedir.

      Kemer, 12. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. 1900'lü yılların başında göçerlerin yerleşmeye başladığı Kemer 1910 yılından itibaren yeniden yerleşim yeri kimliğini kazanmıştır. Kemer 1968 yılında nahiye, 1986 yılında yapılan seçimler sonucunda ise belde olmuştur.

  Batı Toros Dağları'nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer ilçesi, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Bugün Kemer'in bulunduğu yerde, 1910'lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardı. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 kilometre uzunluğunda bir taş duvar ördüler. Sonraları, bu duvar nedeniyle köylerine Kemer diyeceklerdir.

  Kemer in en eski tarihi MÖ 690 yılına dayanmaktadır. Phaselis antik kentinin kuruluşu bu tarihe dayanmaktadır.

  1960'lı yıllara kadar karayolu olmadığı için, ulaşımı sadece deniz yolundan sağlanan Kemer, 1980 sonrasında uygulanan Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında yol ve diğer altyapı değerlerine kavuşarak hızla gelişmiş ve bugün Türkiye'nin en gözde turizm merkezlerinden birine dönüşmüştür. Kemer ilçesi ile Kiriş, Tekirova, Çam yuva, Arslan bucak, Kuz dere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi yerleşim yerleri, Antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar.

  Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur. Kemer merkezinde bulunan plajlar Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı'dır. Antik kentin hala ayakta durduğu ve milli park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür. Kemer’den yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altın yaka, Dere köy gibi yüksek yerlere safari turları da oldukça ilgi çekmektedir.

  Ayrıca yöredeki diğer çekiciliklerde mağaralardır. Bu mağaralar: Beldibi mağarası Antalya’nın 27 km güney batısında denizin kıyısındadır. Tarih öncesi kalıntılar da bulunmaktadır. Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla deliğidir. Kemer'in batısında yükselen Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya ancak Kemer–Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuz dere veya Tekirova köylerinden yaya olarak ulaşmak mümkündür. Her iki köyden de 3–4 saat yürümek gerekir.

  Kemer, 320 yat kapasiteli modern marinasıyla yat turizminde de önemli bir yer teşkil eder. Marina ve 52 km'lik sahil şeridi Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)'in belirlediği kriterleri sağlayarak Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.

  Kemer bölgesi turistik dönem boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Phaselis Sanat Etkinlikleri, Kemer Off-Shore Yarışları, Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı (WRC Rally of Turkey), Kemer Karnavalı gibi değişik etkinlikler ve ünlü gece kulüpleriyle sezon boyunca bölgenin sosyal ve turistik hayatına büyük katkılarda bulunmaktadır.

  Kemer çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerleri şöyledir: Olympos Antik Kenti, Chimera (Yanar taş), Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, İkiz Kayalar, Ekopark, Ulupınar ve Selçuklu Av Köşkü'dür.

  IDRYOS

  Likya'nın bir şehri olan Idryos, Kemer'in antik ismidir. Tam olarak Phaselis'in kuzeyinde Kemer yerleşim yerinin güneybatı bölümünde yer almaktadır. Buralarda yer alan dönemsel antik eserlerden bazıları şöyledir:

  Kilise: Bazilika planında olan kilise, ortada apsisli bir orta nef, narteks, eksonarteks, güneyinde bir şapel, kuzeyinde baptisteryum ve çevresindeki diğer yapılarla kompleks bir yapı özelliği göstermektedir. Tabanı iri taneli mozaiklerle süslüdür.


  Gözetleme yeri: Marinanın kuzeyinde bulunan yüksek tepenin güney ucunda, etrafı poligapol örme tekniğinde yapılmış duvarlarla çevrili, güney yönünde iki kule ile bir giriş, kuzeydoğu yönünde de bir kule bulunmaktadır.

  TURİZM


  1910 yılında kurulan Kemer, Antalya iline 40 km. uzaklıkta Batı Toros Dağlarının eteklerinde kıyı boyunca uzanan şirin bir yerleşim merkezidir. 52 km. lik uzun bir kıyı şeridine sahiptir. Kıyıları oldukça girintili-çıkıntılıdır. Yerleşim merkezleri genellikle düzlük bölgelerdedir. Kemer ile ilgili araştırmalar bir Likya şehri olması ötesinde bilgi vermemektedir. Ancak yerli halktan edinilen bilgilere göre 1910 Lı yıllarda Eski Köy adı ile anılan Kemer Dağlarından gelen seller (Kızılcık Dağı) sayesinde bir göl ve bataklık görünümüne bürünmüştür. Daha sonraları 1916-17 yıllarında buralarda yaşayan insanlar sel baskınlarından köyü korumak için dağların hemen eteklerine taştan aşağı yukarı 23 km. uzunluğunda duvar örmüşlerdir. Daha sonraları buraya gelip yerleşen halk dağlarla köyü birbirinden ayıran bu örülü duvarı “Kemer” e benzettikleri için yörenin adı o zamandan beri Kemer diye anılır olmuştur. Yine o dönemlere ait bir rivayete göre “İspanyol” diye anılan bir hastalığın salgın halinde burada oturan halkın çoğunun ölümüne sebep olduğu için nüfus oldukça azalmış, ancak dışardan gelen yabancılar ve özellikle dağlarda yaşayan Yörüklerin buraya inip yerleşmeleri ile köy tekrar bugünkü kalabalık nüfusa ulaşmıştır. 1997 nüfus sayımına göre Kemer nüfusu 33.366 kişi olmuştur.

  Kemer’in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir.

  Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Kemer merkezinde bulunan Belediye plajı, Yat limanı yanında bulunan Ayışığı plajı, Faselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek, konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür. kemer ilçesi yoğunlukla otel konaklama üzerine faaliyet göstermektedir. Yine de villa ve apart üzerine son zamanlar ilgi artmakla beraber tatil severlerin karşısına özel havuzlu kiralık villa çıkmaktadır özellik olarak otel ortamındaki yoğun kalabalık ve süreli hizmetlerden faydalanmak için zamanı kovalamak istemeyen tatilcilerin ve lüks tatil tutkunlarının başlıca talepleri doğrultusunda her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş kiralık tatil villaları sitemizde mevcuttur. villalarımız yerli yabancı turistlerin ihtiyacı baz alınarak dekore ve dizayn edilmiştir ve tamamı özel havuzlu jakuzili olmaktadır detayları tatilfeneri.com adresimizden inceleyebilirsiniz.

  Yakınında Faselis, Olimpos gibi antik bölgeler bulunmaktadır. Kemer’den Faselis ve Olimpos’a denizden ve karadan ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınyaka, Dere Köy gibi yüksek yerlere safari turları da oldukça ilgi çekmektedir.


  Ayrıca yöredeki diğer çekiciliklerde mağaralardır. Bu mağaralar; Beldibi Mağarası Antalya’nın 27 km. güney batısında denizin kenarındadır. Tarih öncesi kalıntılar bulunmuştur. Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla Deliği Mağarası olup, Kemer’in batısında yükselen Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya Kemer-Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuz dere veya Tekirova köylerinden ancak yaya olarak ulaşım sağlanabilir. Her iki köyden de 3,5-4 saat yürümek gerekir.


  Kemer’de spor alanlarının yapılmasına devam edilmektedir. Tesislerin bünyesinde spor tesisi üniteleri bulunmaktadır. Güney Antalya Gelişim Projesinde çok amaçlı spor tesisleri kompleksleri yer almaktadır. Ayrıca su sporları ve dalgıçlık imkanları da bulunmaktadır.


  Antalya Ticaret Limanından başlayarak Çavuş (Adrasan) Beldesi’ne kadar olan saha “Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı”dır. Bu bölge içerisinde Top çam, Çaltıcak, Beldibi, Göynük, Kındıl Çeşme, Alacasu, Faselis ve Olimpos gibi günübirlik piknik yerleri ve dinlenme sahaları yer almaktadır.


  Kemer halkı yaz aylarında genellikle Gödene Yaylası (Altın yaka), Yeşil Yaylası (Söğüt Cuması), Üçoluk Yaylası ve Belen Yaylası gibi yüksek kesimlere çıkmaktadır. Söğüt Cuması Torosların (Beydağları) üzerinde kurulmuş olup, yaz aylarında oldukça meşhur olan Yeşil Yayla Yağlı Pehlivan Güreşleri geleneksel hale gelmiştir.


  Kemer Yat Turizmi bakımından önemli bir yere sahiptir. Yaz ve kış aylarında çeşitli ülkelerden gelen yatların bir merkezidir. Gelen yatlar burada günübirlik kaldıkları gibi uzun sürede kalmaktadırlar. 1986 Nisan ayında resmen tüm hizmet birimleriyle devreye giren yat limanı (Park Marina) 100 karada, 200 denizde olmak üzere 300 yat kapasiteli olup, çeşitli üniteler ile 24 saat hizmet vermektedir. Kemer Marinası Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK) tarafından yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası tarafından tespit edilen kriterleri sağlayarak 1993 yılında Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca Kemer bölgesinde, Kemer (Merkez), Tekirova, Göynük, Beldibi, Çamyuva ve Kiriş sahillerde Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.


  Kemer’den civar koylara günübirlik turlar yapılmaktadır. Genellikle Likya bölgesinde böyle bir gezide ilk önce Faselis’e gidilir ve ziyaretten sonra Olimpos’a devam edilebilir. Ayrıca Kemer’den ve Antalya’dan başlayarak “Mavi Yolculuk Turları” yapılabilir. Balıkçılık ufak teknelerle amatör balıkçılık şeklinde yapılmaktadır. Genellikle olta balıkçılığı yapılır.


  Tarihsel


  IDYROPOLİS(KEMER)


  Lidya 'nın bir şehri olan İdyropolis(İdryos) Kemer'in antik ismidir.


  FASELİS(PHASELİS)


  Yeni yapılan Antalya-Finike karayolunun 58.km.sinde bulunmaktadır. Kemer’e 15 km uzaklıkta olan Faselis antik kentinin yolu tamamen asfalt olup ayrıca buraya deniz yoluyla ulaşmak mümkündür.


  OLİMPOS(Çıralı-Yanartaş-Deliktaş)


  Olimpos şehri dar bir boğaz şeklinde başlayıp sonra genişleyen ve tekrardan daralan bir dereciğin oluşturduğu vadinin iki tarafında kurulmuştur. Antalya körfezinin batı kıyısında Kemer ile Adrasan arasında yer alan ören yerine, karadan ulaşmak çok kolaylaşmıştır.


  İKLİMİMİZ


  Genellikle Akdeniz iklimi egemendir. Yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçenin kıyı şeridine kar yağmaz. Kuzeyinin dağlarla kaplı oluşu, ılık ve güney rüzgârlarına açık bulunması, kış aylarında dahi en soğuk günlerin genellikle 10 derecenin altına düşmemesine neden olur. Deniz suyunun kış aylarında bile 15 derecenin altına düşmeyişi, çok yağışlı bir kaç hafta dışında bütün bir yıl denizden yararlanma olanağı sağlar.


   ULAŞIM


  1975 Yılından beri karayolu ile ulaşım mümkündür. Karayolunun deniz kıyısına paralel olması yol boyunca güzel manzaralar görme imkânını verir. Karayolu tamamen asfalt olup, trafiğin sağlıklı bir şekilde seyredebileceği biçimde düzenlenmiştir. Her on dakikada karşılıklı olarak Antalya Otobüs garajından dolmuş ile ulaşım imkânı vardır. Kemer, Uluslararası Havaalanına bir saat uzaklıktadır. Ayrıca deniz yoluyla da Kemer’e ulaşmak mümkündür. Antalya - Finike karayolundan geçen yolcu otobüsleri ile Ege sahillerine, Antalya’nın kuzeyinden Burdur istikametine doğru devam eden E-5 karayolu ile İzmir, İstanbul, Ankara ve diğer illerimize gitmek mümkündür


  ÇEVRENİN TURİZM POTANSİYELİ:


  Kemer, turizm potansiyeli bakımından Antalya’nın ve ülkenin en önemli potansiyeline sahip yörelerindendir. Son zamanlarda büyük kapasiteli tatil köyleri ve turizm merkezleri kurul maktadır. Önümüzdeki yıllarda yeni yatırımlarla daha büyük kitlelere hizmet verebilecek duruma gelecektir. Önemli ulaşım bağlantılarına sahip Antalya kentine yakın olması, kıyı olanakları, kıyıya dek uzanan orman arazisi, antik merkezin varlığı, bölgenin organize turizm gelişim projesi anlayışıyla planlanması da potansiyeli artıran etkenler arasındadır. Güney Antalya Turizm Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliğinin oluşması yurt ve dünya çapında bir hizmet potansiyeli oluşturmaktadır.


  BÖLGEMİZDE ALTERNATİF TURİZMLER:


  1-Dağcılık turizmi


  2-Kongre turizmi


  3-Sağlık turizmi(Thallasso)


  4-Trekking Turizmi


  5-Dalış turizmi


  6-Kültür ve tarih Turizmi


  7-Safari ve avcılık


  8-Yat turizmi


  9-Deniz, güneş ve doğa turizmi

  ÇAMYUVA BELDESİ

  Çam yuva Antalya’nın güney batısında, Yurdumuzun güneyinde ve Akdeniz Bölgesindedir. Doğusunda Akdeniz, batısında Tahtalı Dağı, güneyinde Ağva deresi (bu dere Kemer ile beldenin sınırını teşkil etmektedir.) ve güneyinde Phaselis Antik kenti ile Tekirova Beldesi bulunmaktadır. bölgede  yazın bunaltıcı havasından kaçmak isteyenler için kiralık ağaç evler ve villalar bulunmaktadır.  

  GÖYNÜK BELDESİ

  Belde yaklaşık 350 yıl önce yöreye gelen üç ayrı göçer ailelerinin yerleşmesiyle oluştuğu söylenmektedir. ”GÖYNÜK BELDESİ” Güney Antalya Turizm Bandı içerisinde bulunmaktadır

  TEKİROVA BELDESİ

  Tekirova Beldesi Antalya’ya 60 Km. Kemer’e ise 17 Km. uzaklıkta şirin bir yerleşim yeridir. Günümüzde; gün geçtikçe artan tesislerin kapasiteleri ile çevresinde bulunan antik Faselis ve Olimpos ören yerleri Tekirova’yı daha cazip bir hale getirmektedir. günü birlik ve haftalık konaklama için özel havuzlu kiralık villalar bulunmaktadır. Bu villalar macera  ve sessiz sakin tatil yapmayı sevenler için ilk tavsiye edilecek yerler arasındadır tatil feneri ekibi olarak her geçen gün büyüyen kiralık villa apart portföy ile sizleri yeni maceralara sürüklüyoruz.