Dalyan

Dalyan

  Dalyan

  Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir mahalledir.


  Köyceğiz Gölü dalyanı (Türkiye genelinde, kısaca Dalyan denir) bu beldede yer alır.


  Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İz tuzu plajı deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biridir. Kaunos antik kenti de Dalyan’dadır. Beldenin 8.000 dolayında nüfusu vardır. Pek çok ünlü turizm merkezine yakın olmasına rağmen turistik açıdan nispeten daha az gelişmiştir. Bunun sebebi, Dalyan’ın ana yoldan 12 km içeride bulunmasıdır. Adından anlaşılabileceği gibi geçmişte Dalyan’ın önemli geliri balıkçılıktı, pamukçuluk ikinci sırada yer alıyordu. Günümüzde en önemli iktisadi faaliyet turizmdir. Dalyan’da 100’ün üzerinde konaklama yeri, 20’nin üzerinde lokanta, birçok seyahat acentesi ve alışveriş yerleri bulunur. Mavi yengeci meşhurdur.

  Dalyan’da bir lokantada Dalyan mavi yengeci (haşlanmış)

  Dalyan’ın iklimi birçok Akdeniz kentinde olduğu gibi ılıman olduğu için belde ilkbahar, yaz ve kış aylarında ziyaret edilebilir. Ancak yine de Dalyan’a turistik bir ziyarette bulunmak için en iyi mevsim Caretta Caretta’ların yumurtlama mevsimi olan Haziran-Temmuz aylarıdır. Bu aylar şehrin popülasyonunda yaşanan canlanma nedeniyle turizm açısından daha eğlenceli geçmektedir.

  Dalyan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

  Doğanın ve tarihin içinde sükunetle kaybolacağın bir tatil arıyorsan gideceğin yerlerden biri Dalyan. Dalyan'da yaşam ve doğa seni çağırıyor. Hani şu belgesel kanallarında deniz ve nehrin birleştiği yerde, kumlukların ve sazlıkların yarattığı labirentin içinde tekne ile hep gezmek istemişsindir ya işte onu Dalyan'da yapabilirsin. Ben sana Dalyan'ı belki anlatmakla, betimlemekle bitiremem ama sen gezmekle ve keşfetmekle bitirebilirsin.

  Büyüsüne kapılıp gideceğin, huzur bulacağın, gezmenin ve dinlenmenin tadına varacağın dolu dolu bir Dalyan rehberi aşağıda seni bekliyor;

  1 – İztuzu Plajı / Turtle Beach

  İztuzu plajı İztuzu Plajı son yıllarda adını sansasyonel bir şekilde duyursa da orası benim için halen Türkiye'nin en güzide yerlerinden. İztuzu, doğayı korumayı yanlış anlayan zihniyetler tarafından yok edilmeden mutlaka görülmesi ve sahip çıkılması gereken bir yer. Yaklaşık olarak 4,5 kilometre sahil uzunluğuna sahip. Deniz suyu ile tatlı suyun birleştiği yer arasında kalmış ender kumsallardan da biri olan İztuzu'nda doğa, su ve kum bir harika. Buraya, Turtle Beach yani Kaplumbağa Plajı da deniliyor. Böyle denmesinin nedeni ise caretta carettaların yumurtalarını bırakmak için bu sahili tercih etmesi.

  2 – Ekincik Koyu

  Ekincik Koyu zeytin ve çam ağaçlarının sahilden itibaren her yeri kapladığı Ekincik Köyü ve onun adını taşıyan Ekincik Koyu büyülü bir atmosfere sahip. Türkiye'nin gizli cennetleri arasında yer alan Ekincik Koyu masmavi cam gibi denizi, yemyeşil ormanları ile ziyaretine gelenleri kendine aşık ediyor. Ekincik'e gelmişken civarda bulunan restoranların birinde (şimdilik sadece 4 tane var) taptaze mezelerin, ot çeşitleriyle hazırlanmış zeytinyağlıların, mevsim salatalarının ve deniz ürünlerinin tadına bakmadan sakın bu koyu terk etme derim.

  3 – 12 Ada Turu

  dalyan12 ada turu her biri kendi içinde bir saklı cennet desem yanlış olmaz. Tekneyle gidilen bu adaları hem gezebilir hem de gezerken tertemiz denizinde yüzebilirsin. Ayrıca hatırlatayım; burada dalış yapmak da apayrı bir keyif.

  4 – Kaunos Antik Kenti

  Kaunos Antik Kent Dalyan Antik çağda bir liman kenti olan Kaunos günümüzde kıyıdan bir hayli içeride kalmış durumda. Harika bir manzaraya sahip olan Kaunos Antik Kenti'nin tiyatrosuna mutlaka gidip, en üst basamağa kadar çıkmalısın derim. Hatta benim sana tavsiyem gün batımında ya da gün doğumunda burada olman. İnanılmaz bir huzurun ve romantizmin bu manzarada seni beklediğini göreceksin.

  5 – Likya Kaya Mezarları / Kaunos Kaya Mezarları

  Dalyan Kaya Mezarları Dalyan'da kanalın üst kısmında sıralanan 3 ayrı yerdeki kaya mezarları antik çağlarda nelerin yapılabildiğinin kanıtı adeta. Herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan kaya mezarları, gün ışığında ayrı gece ayrı bir görsel şölen yaşatıyor. Kaya mezarlarının tam karşısında yer alan çay bahçesinde yorgunluk kahveni içerken karşında yer alan manzaraya baktığında ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacağına eminim. Dip not: Tekne gezisi esnasında kaya mezarlarının önünden geçerken bol bol fotoğraf  çekebilir zamana yolculuk yapabilirsiniz.

  6 – Sultaniye Kaplıcaları ve Çamur Banyosu

  Sultaniye Kaplıcaları Sultaniye Kaplıcalarının tarihi Milattan Önce 100'lü yıllara kadar dayanır. Kaunoslular tarafından bulunup kullanılan kaplıcalar sonraki uygarlıklar tarafından genişletilerek kullanılmaya devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Sultaniye ye Dalyan'dan tekne ile ve kara yoluyla ulaşman mümkün. Yemyeşil ormanlarıyla gittiğinde huzur bulacağın Köyceğiz Gölü, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü Dalyan Kanalı'nda çamur banyolarıyla da farklı bir deneyim yaşayabilirsin.

  7 – Günlük Dalyan Tekne Turları

  Dalyan tekne turları her gün sabah saatlerinde denize açılan ve akşam saatlerine kadar devam eden Dalyan tekne turları ile bölgeyi bir de denizden keşfetmeye ne dersin? Bence kesinlikle ‘Evet' demelisin.

  Bonus: Caretta Caretta Hastanesine Gitmeden Oradan Ayrılma

  Dalyan Caretta carettaların neslini devam ettirmek için yumurtalarını bıraktığı sahillerden biri de İztuzu Plajı. İztuzu'nda deniz kaplumbağalarına ayrı bir önem veriliyor ve yumurtaların olduğu yerler korunmaya çalışılıyor. Yumurtadan çıkan bebek kaplumbağaların ve yetişkinlerin sağlığı için de sahilin gerisinde tam teşekküllü olmasa da hizmet veren bir caretta caretta hastanesi var. Bu hastaneyi gezmeni öneririm. Belki kaplumbağalara dokunmana izin vermeyecekler ama onlar hakkında ayrıntılı bilgi alarak onların hayatlarına dokunabilirsin. Hastanede denize dalamadığı için avlanamayan ve bu nedenle burada tutulan bir yetişkin caretta da var, gece kabuğunu kırıp hayata merhaba dediği anda denize ulaşamadığı için kuşlara yem olmasın diye korunan yavru da var.

  Dalyan Konaklama 

  Dalyan gölüne ve iz tuzu plajına yakın konaklama hizmeti veren kiralık villalar ve apartlar sitemizde mevcuttur kiralık villalarımız özel havuzlu geniş bahçeli münferit veya kalabalık aileler için uygundur bazı villalar balayı çiftleri için özel tasarlanmış korunaklı muhafazakar villalar vardır ortalama olarak özel yüzme havuzları 12m uzunluğunda 4 m genişliğinde 1.5 m derinliğe sahiptir. Kiralık villalar tam müstakil olup geniş bahçe duvarlarıyla dışarıdan her hangi birinin sizi görmesi zordur izole tatil isteyen müşterilerimiz için son derece uygundur daha detaylı bilgi paylaşımı için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.